وزنه تعادل آسانسور چيست؟

همانطور که از نام وزنه تعادل مشخص است وزنه تعادل وزنه اي است که براي متعادل نگه داشتن کابين بکار مي رود. قرقره هايي که به وزنه تعادل وصل شده اند بايد مجهز به وسايلي باشند تا از بروز مواردي همچون خارج شدن طناب هاي آويز از شيار هاي فلکه و ورود اشيا بين طناب و شيار هاي فلکه جلوگيري نمايد.توجه نماييد که کابين آسانسور و وزنه تعادل بايد توسط طناب هاي فولادي و يا زنجير هاي فولادي و يا زنجير هاي غلتکي آويزان شوند. تعداد رشته هاي طناب ها يا زنجير هاي مورد نياز و قطر آنها به مواردي همچون نسبت تبديل ، ظرفيت اسمي ،جرم کابين و جرم طناب ها بستگي دارد.

 
http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/vazne/elevator-counterweight.jpg
همچنين کشش طناب فولادي بايد بصورتي باشد تا وقتي که وزنه تعادل روي ضربه گيرها قرار دارد و موتور آسانسور در جهت حرکت به بالا در گردش است، کابين بالاتر نرود.
در مورد وزنه هاي داخل وزنه تعادل نيز باي عرض کنيم که معمولاً از وزنه هاي ?? کيلوگرمي بتني با روکش پلاستيکي جهت پر شدن با بتن و محافظ دست ? تشکيل مي‌شود که درون قابي چيده شده‌ و بعد روي هم فيکس مي شوند که در تکان هاي شديد مثلا موقع پاراشوت از قاب خارج نگردند. البته تعداد وزنه ها بستگي به ظرفيت و وزن کابين آسانسور دارد و فرمولي که معمولا براي تخمين تعداد وزنه ها بکار مي برند بدين صورت است :
وزن کابين + نصف وزن کلي ظرفيت نفرات درون کابين
 
http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/vazne/-.jpg
 
وزنه گالوانيزه تعادل 10*77 روكش فلزي -گالوانيزه (هرقالب 52KG)
وزنه گالوانيزه تعادل 10*87 روكش فلزي -گالوانيزه (هر قالب 58KG)
وزنه گالوانيزه تعادل 10*97 روكش فلزي - گالوانيزه (هرقالب 68KG)
 
http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/vazne/chodan.jpg
 
وزنه چدنی تعادل 10*77 چدنی
وزنه چدنی تعادل 10*87 چدنی
وزنه چدنی تعادل 10*97 چدنی
 
وزنه آسانسور چیست ؟
در سال های گذشته مردم برای جابجایی و حمل و نقل بار به طبقات بالایی و پایینی سازه ها، از مکانیزم ساده ای به صورت بالابر استفاده می کردند. به طوریکه بارها را در یک کفه گذاشته و با کشیدن طناب هایی آنها را به واسطه یک قرقره به کمک نیروی انسانی یا حیوانی تعادل وزن بار را حفظ نموده و آنها را به طبقات بالایی سازه ها هدایت می نمودند. اما امروزه با استفاده از آسانسور و بالابر های مدرن، این کار با سرعت بیشتر و به آسانی انجام می شود. برای حفظ تعادل کابین و متعلقات آن از وزنه آسانسور استفاده می شود.
به این صورت که این وزنه در آسانسور های کششی و زنجیری ضمن متعادل نمودن وزن کابین و نیمی از بار آن، سبب به وجود آمدن کشش بین سیم بکسل ها و فلکه ها شده و نیروی اصطکاک لازم برای حرکت سیم بکسل ها بر روی فلکه اصلی موتور را فراهم می نماید.
ساخت وزنه آسانسور
برای ساخت وزنه تعادل آسانسور از وزنه هایی که از اجناس مختلفی همچون چدن، سرب و یا بتن که با روکش پلاستیک یا فلزی محافظ ساخته شده استفاده می شود. به این صورت که تعدادی از این وزنه ها را در یک قالب فولادی محکم به صورت فیکس کنار هم قرار داده و قالب را با پیچ محکم می بندند. به طور معمول از وزنه های ۳۵ کیلوگرمی برای پر کردن قاب وزنه استفاده می شود. این وزنه ها باید طوری چیده شده و با هم فیکس شوند که در تکان های شدید مثلا در زمان پاراشوت از قاب خارج نشوند. برای تعیین تعداد وزنه ها باید به ظرفیت کابین آسانسور و وزن آن توجه نمود. با استفاده از فرمول: ( وزن کابین + وزن نیمی از بار یا نفرات داخل کابین ) تعداد وزنه های تعادل تخمین زده می شود.

  • معرفی

  • گواهی استاندارد

  • مشخصات فنی

  • دریافت کاتالوگ