انکودر آسانسور (encoder) : یک سیستم الکترو مکانیکی می باشد به انتهای شفت الکترو موتور کوپل شده و حرکت دورانی شفت الکترو موتور را به پالسهای دیجیتال (به منظور استفاده در میکرو کنترل ها و سیستم ها کنترلی) تبدیل کرده  بدین ترتیب که به ازای هر چرخش کامل 360 درجه شفت ، یک پالس تولید شده و سپس پالس های دیجیتالی به وسیله ی تجهیز دیگر به دیکودر (با در نظر گرفتن نیاز به تعداد دوران یا سرعت زاویه ای و یا مسافت) تبدیل می شوند. به عبارت دیگر، انکودر حسگری است که به چرخ دنده، چرخ و موتور وصل شده و میزان چرخش را اندازه گیری می کند که بر اساس این اندازه گیری پارامترهایی از جمله سرعت، جابه جایی و همچنین شتاب یا زاویه چرخش معین می شوند.
وظایف انکودر:
•    استفاده در آسانسور ها به منظور تشخیص سرعت
•    استفاده در آسانسور ها به منظور انتقال جهت موتور اصلی به درایو
•    استفاده در سیستم کنترل آسانسور به منظور افزایش دقت و کیفیت حرکتی
•    مشخص نمودن لحظه ای مشخصات حرکت شفت موتور
جهت داشتن حرکتی نرم و بدون تنش و لرزش در آسانسورها، می توان در آسانسورها از انکودر( جهت مشخص نمودن لحظه ای مشخصات حرکت شفت موتور) استفاده نمود، که با اعلام این مشخصات به تابلو فرمان و با کمک  درایو می توان مطلوب ترین فرکانس را در اختیار موتور گذاشته و به هدف نهایی خود دست بیابیم. سخت افزار ماوس (رایج ترین انکودر)، جهت اندازه گیری میزان جابه جایی در سطح مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این سخت افزار بدین نحو می باشد که، با حرکت دادن ماوس در سطح، گوی زیرین به حرکت در آمده و موجب به حرکت در آمدن صفحه مدرج در میان سنسورها شده و در نهایت باعث تولید دو ردیف سیگنال می شود که این سیگنال ها تعیین کننده میزان جابه جایی حول محورهای Y و  X می باشند.
اجزاء داخلی ماوس
•    سنسورهای نوری
•    مدار الکترونیکی
•    صفحات مدرج دوار
اجزاء انکودرها به شرح ذیل می باشد:
•    شفت انکودر
•    گیرنده نوری
•    فرستنده نوری
•    خروجی الکتریکی
•    صفحه مدور شیشه ای
•    مدار واسطه جهت تبدبل سیگنال های گیرنده نوری به سطح ولتاژ استاندارد صنعتی
در بحث آموزش آسانسور قسمت (encoder) انکودرها ، انکودرها را از لحاظ ساختمانی در صنعت آسانسور تقسیم بندی می کنیم:
 همانطور که می دانیم وجود انکودرها در یک آسانسور الزامی نیست اما برای دستیابی به حرکت نرم تر و دقیق تر در آسانسور توسط سیستم Close Loop از انکودر استفاده می شود. انکودرها از لحاظ ساختمانی به دسته های ذیل تقسیم می شوند:
1- انکودر خطی:
این نمونه از انکودرها از لحاظ ساختمانی در سه نوع مقاومتی ، نوری و مغناطیسی ساخته می شوند. به منظور اندازه گیری حرکت خطی از انکودر های خطی استفاده می شود. خروجی های انکودرهای نوری،مقاومتی و مغناطیسی به ترتیب دیجیتالی،آنالوگ و آنالوگ می باشد.
کاربرد انکودرهای خطی:
•    دستگاه پرس(جهت اندازه گیری میزان حرکت طولی پیستون جک)
•    غلتک ها (به منظور اندازه گیری میزان فاصله طولی بین توپ های غلتکی)
2- انکودر دوار:
یک ابزار الکترومکانیکی می باشد (معروف به شفت انکودر) که حرکت زاویه ای یا موقعیت یک محور یا یک شفت را به کدهای دیجیتالی یا آنالوگ تبدیل می کند.
قطعات تشکیل دهنده ی انکودر دوار به شرح ذیل می باشد:
•    دیسک مدرج
•    دو جفت LED گیرنده و فرستنده
ما بین سنسورهای گیرنده و فرستنده دیسک مندرج وجود دارد و این مجموعه مستقر بر روی محور چرخان می باشند که با چرخش هم زمان شفت دیسک مندرج چرخیده و سنسورها ثابت می مانند.  بدین صورت که با چرخش متوالی دیسک سیگنال های ارسالی از فرستنده به گیرنده قطع و وصل شده و همچنین حاصل خروجی مجموعه ای از پالس های صفر و یک منطقی خواهد بود. جهت تبدیل پالس های تولیدی توسط انکودر به موقعیت و تعداد دوران شفت بایستی به ورودی دیکور داده شده و طبق برنامه دیکور پالسها تبدیل شوند و جهت افزایش تعداد صفر و یک ها در یک دوران 360 درجه که دلیل بر دقت اندازه گیری بوده، بایستی نقاط سفید وسیاه مندرج بر روی دیسک افزایش یابد.
نحوه کارکرد انکودر دوار:
تولید سیگنال ها توسط  انکودر(به وسیله ی یک وسیله مدرج) متناسب با دو سنسور A,B و همچنین نوع حرکت می باشد. سیگنال های تولیدی عناوین سیگنال A و سیگنال B به خود می گیرند و با ثابت ماندن وسیلهی مدرج و چرخش سنسورها و یا برعکس تولید می شوند. چنانچه در یک فاصله ثابت میزان سیگنال های تولیدی بیش تر باشد واحد اندازه گیری کوچکتر و دقت اندازه گیری بیشتر خواهد بود. انکودر نیازمند سه مجموعه پالس خواهد بود که در مطالب فوق به علت وجود مجموعه پالس اولیه پرداخته شده است حال به دلایل ذیل وجود دو مجموعه پالس دیگر الزامی می باشد:
دلیل وجود مجموعه پالس دوم: به منظور مشخص کردن جهت چرخش
دلیل وجود مجموعه پالس سوم: به منظور شمارش تعداد دوران (به این مجموعه پالس فرمان گفته می شود که توسط یک دور چرخش کامل به وجود می آید)

انواع اینکدر موتور آسانسور موجود در شرکت :


انکدر آتونیکس  Autonics             http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/atonix/logoo.JPG                             

 

درباره شرکت اینکدر آسانسور آتونیکس  Autonics :

پایه و اساس اینکدر آسانسور آتنیکس Autonics در سال 1977 بنا شده است. هدف ما این است که به مشتریان خود محصولات با کیفیت و با قیمت های عالی ارائه دهیم. امروزه انکودر آسانسور آتنیکس Autonics طیف چشمگیر محصولات را برای اتوماسیون صنعتی با مزایایی ارائه می دهد که تغییرات و خواسته های شما در برنامه خود را برآورده می کند.
اینکدر آسانسور آتونیکس Autonics در I.A نام خوبی دارد. و ما یکی از وسیع ترین برنامه های بازار را داریم. با گذشت سالها ، انکودر آسانسور آتنیکس Autonics I.A را تحویل داده است. محصولات در سراسر جهان به مشتریان راضی.
طیف گسترده محصولات ما انتخاب کم هزینه و جدیدترین در بالاترین کیفیت الکترونیک را ارائه می دهد
محصولات ما می توانند به عنوان سیستمهای کامل با سنسورها و لوازم جانبی ، مونتاژ و آماده نصب یا به صورت محصولات جداگانه سفارش داده شوند

http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/atonix/aa784537-2ffe-44d7-8dbc-b11d2e9d0ee0.jpg

تحقیق و توسعه / ساخت
اینکدر آسانسور آتنیکس Autonics در ارائه محصولات با کیفیت عالی به مشتریان ما اختصاص یافته است. برای انجام مأموریت خود ، ما به شدت به تحقیق و توسعه و تولید اختصاص می دهیم. مراکز اختصاصی تحقیق و توسعه ما و امکانات تولید جهانی ما برای اطمینان از ارائه بهترین محصولات ممکن کار می کنند.
تحقیق و توسعه
قدرت مغز آینده اتومبیل را باز می کند - موسسه تحقیق و توسعه اتونیک
مهمترین نیروی موفقیت اینکدر آسانسور آتنیکس Autonics نوآوری فنی ثابت و تحقیق و توسعه است و موسسه تحقیق و توسعه اینکدر آسانسور آتنیکس Autonics در مرکز این تلاش بوده است.
از زمان تأسیس انستیتوی کنترل و اندازه گیری تحقیق و توسعه در سال 1990 ، ما تمام تلاشها را بر روی توسعه فناوری ها و محصولات متمرکز کرده ایم. پس از تأسیس یک موسسه تحقیق و توسعه اضافی برای سنسورها. اینکدر آسانسور آتنیکس Autonics معتقد است که فناوری و محصولات با کیفیت برای رضایت مشتری ضروری است.
ساخت
رضایت مشتری از طریق کیفیت استاندارد جهانی.
 اینکدر آسانسور آتنیکس Autonics به طور مداوم در توسعه تجهیزات کنترل بسیار دقیق و با کیفیت بالا سرمایه گذاری کرده و سیستم های کنترل کیفیت پیشرفته و منحصر به فردی را معرفی کرده است.
در نتیجه ، ما گواهینامه های استاندارد جهانی مانند ISO9001 ، UL ، CE ، RoHS و غیره را بدست آورده ایم و هم اکنون محصولات واجد شرایط را به بیش از 100 کشور جهان صادر می کنیم. در سال 2007 ، اینکدر آسانسور آتنیکس Autonics جدیدترین و پیشرفته ترین مرکز تولید ما را تأسیس کرد تا بتواند محصولات با صرفه بیشتری را به بازار عرضه کند و زمینه را برای توزیع گسترده تر محصولات جهانی فراهم کند.

http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/atonix/atonis1.jpg
سری E88H
رمزگذارهای چرخشی افزایشی سری E88H با فضای داخلی Ø 88 میلی متر و اندازه شافت توخالی Ø 30 میلی متر برای سیستم های آسانسور بهینه شده است. رمزگذارها دارای رزولوشن 1024 پالس در هر انقلاب هستند و از سرعت های حداکثر 3600 دور در دقیقه و فرکانس پاسخ 150 کیلوهرتز پشتیبانی می کنند. رمزگذارها را می توان مستقیماً روی شفت های چرخشی دستگاه های سیم پیچ آسانسور و بدون اتصال نصب کرد.
http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/atonix/phpThumb_generated_thumbnailjpg-13-1.jpghttp://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/atonix/3e81d89cd02145a1dae9278f32cfc987-600x401.pnghttp://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/atonix/288e726baefdb0b03e3f0c54078ae8de-600x256.png

 سری E100H

نوع توخالی شافت افزاینده سری چرخاننده رمزگذار سری E100H با قطر شافت داخلی Ø35 میلی متر ، بازده پایدار را تحقق می بخشد. این سری محصولات با قابلیت اطمینان بالا و مبتنی بر تحمل محیطی عالی را تولید می کند که این سریال راه حل مناسبی برای صنایع آسانسور می باشد.

 http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/atonix/phpThumb_generated_thumbnailjpg-7-1.jpg

 

http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/atonix/atonis7.jpghttp://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/atonix/atonis71.jpg


انکدر هایدن      HEIDENHAIN  http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/HEIDENHAIN/HEIDENHAIN%20logo.JPG
 
 

درباره شرکت اینکدر هایدن HEIDENHAIN
این شرکت به عنوان کارخانه اچینگ فلزی که توسط ویلهلم هایدنن در سال 1889 در برلین تأسیس شد ، شروع به کار کرد. پس از نابودی این شرکت در جنگ جهانی دوم ، DR. شرکت جانان هیدنهائین توسط پسر ویلهلم هایدنن در تراونروت تأسیس شد. محصولات اول دوباره فارغ التحصیلی و مقیاس قیمت برای تجارت خرده فروشی بودند. سیستم های اندازه گیری موقعیت نوری برای ماشین آلات به زودی به برنامه اضافه شدند. در آغاز دهه شصت گذار به رمزگذارهای خطی و زاویه ای با اسکن فوتوالکتریک شد. این تحولات باعث شد تا برای اولین بار امکان اتوماسیون بسیاری از ماشین ها و سیستم ها در صنعت تولید فراهم شود.
از اواسط دهه هفتاد اینکدر آسانسور هایدنن HEIDENHAIN به یک تولید کننده مهم و مهم کنترل عددی و فن آوری درایو برای ابزارهای ماشین تبدیل شده است.
این شرکت از همان ابتدا جهت کاملاً فنی را در پیش گرفته بود. برای اطمینان از استمرار شرکت و همچنین جهت فنی آن ، دکتر یوهانس هایدنن در سال 1970 سهام خود را از این شرکت در یک بنیاد قرار داد.

http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/HEIDENHAIN/interlift_sliderpic_kci.jpg

اندازه گیری زاویه ها با رمزگذار چرخشی
انواع نصب
در رمزگذارهای دوار با یاتاقان انتگرال و اتصال استاتور ، دیسک فارغ التحصیل رمزگذار مستقیماً به شافت وصل می شود تا اندازه گیری شود. واحد اسکن از طریق یاتاقان های توپ ، که توسط جفت استاتور پشتیبانی می شوند ، روی شافت هدایت می شود. در حین شتاب زاویه ای شافت ، جفت استاتور باید آن گشتاور حاصل از اصطکاک در یاتاقان را جذب کند ، در نتیجه خطای اندازه گیری استاتیک و دینامیکی را به حداقل می رساند. علاوه بر این ، کوپل سوار شده بر روی استاتور حرکت محوری شافت اندازه گیری شده را جبران می کند. مزایای دیگر اتصال استاتور عبارتند از:
    نصب ساده
    طول کلی کوتاه
    فرکانس طبیعی بالا اتصال
    شافت توخالی امکان پذیر است
    رمزگذارهای روتاری با یاتاقان انتگرال كه برای اتصال جفت شفت مجزا تصور می شوند با شافت محكمی طراحی شده اند. اتصال توصیه شده به شافت اندازه گیری شده تحمل شعاعی و محوری را جبران می کند. رمزگذارهای زاویه ای برای اتصالات شافت جداگانه سرعت بالاتری دارند.
    رمزگذارهای روتاری بدون بلبرینگ انتگرال بدون اصطکاک کار می کنند. دو مؤلفه - سر اسکن و دیسک مقیاس ، طبل یا نوار - در طول مونتاژ به یکدیگر تنظیم می شوند. مزایای آن عبارتند از:
    قطر بزرگ شافت توخالی
    برای سرعت بالای شافت
    گشتاور شروع اضافی وجود ندارد

افزایش بهره وری با هایدنهائین
یک درایو مداوم برای ارائه محصولات برتر از نظر فنی در ترکیب با قابلیت اطمینان ، نزدیک بودن به مشتری ، و یک قاب ذهن محور ، اساس تلاش های هایدنن را تشکیل می دهد. هایدنهاین همواره از یک سو با کاربران و مشتریان از طرف دیگر به دنبال گفتگو بوده است. صلاحیت ما در زمینه اندازه گیری خطی و زاویه ای توسط تعداد زیادی راه حل سفارشی برای کاربران منعکس شده است. اینها شامل تجهیزات اندازه گیری و تست است که برای بسیاری از آزمایشگاههای استاندارد جهان و رمزگذارهای زاویه دار برای تلسکوپ های مختلف و آنتن های دریافت کننده ماهواره ساخته و ساخته شده است. محصولات موجود در برنامه استاندارد اینکدر آسانسور هایدنن HEIDENHAIN از دانش به دست آمده در چنین پروژه هایی سود می برند.

http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/HEIDENHAIN/drehgeber.jpg

هایدن امروز
امروزه اینکدر آسانسور هایدنن HEIDENHAIN در سراسر جهان نمایندگی می شود ، بیشتر توسط شرکت های تابعه کاملاً متعلق به شرکت. مهندسان فروش و تکنسین های خدمات با اطلاعات فنی و سرویس دهی از کاربر در سایت پشتیبانی می کنند.
کیفیت بالای استاندارد اینکدر آسانسور هایدنن HEIDENHAIN از طریق صدور گواهینامه در مدل سیستم های کیفیت ISO 9001 و با اجازه به عنوان ایستگاه بازرسی DAkkS برای واحدهای طول و زاویه ثبت شده است. عمر طولانی محصول و طراحی های قابل بازیافت از یک سو و استفاده دقیق از منابع و بهینه سازی مصرف انرژی از سوی دیگر پیش شرط های اعلامیه محیط زیست مطابق با ISO 14001 است.
کیفیت بالای محصولات اینکدر آسانسور هایدنن HEIDENHAIN به تجهیزات ویژه تولید و تجهیزات اندازه گیری بستگی دارد. کارشناسی ارشد و کارشناسی ارشد برای تولید مقیاس در ساختمان تمیز و با اقدامات ویژه ای برای تثبیت دما و عایق لرزش ، بخصوص برای این منظور ساخته می شوند. دستگاه های کپی و ماشین های مورد نیاز برای ساخت و اندازه گیری فارغ التحصیلی های خطی و دایره ای نیز توسط هایدنناین ساخته و ساخته شده اند.
این همان چیزی است که هایدنهاین امروز مخفی است
کنترل TNC با برنامه نویسی مکالمه خود به استانداردی برای ابزار و ساختن مرگ در اروپا تبدیل شده است.
اینکدر آسانسور هایدنن HEIDENHAIN برنامه کاملی از رمزگذارهای دوار مطلق و افزایشی ، رمزگذارهای خطی و زاویه ای و چرخشی ارائه می دهد.
    حدود 20 میلیون رمزگذار دوار و زاویه ای ،
    حدود 7 میلیون رمزگذار خطی ،
    500 000 نمایش موقعیت ،
    حدود 280 000 کنترل

http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/HEIDENHAIN/HEIDENHAIN%20.JPG

 

http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/HEIDENHAIN/HEIDENHAIN2.JPGhttp://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/HEIDENHAIN/HEIDENHAIN1%20.JPG

 

http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/HEIDENHAIN/HEIDENHAIN3%20.JPG

 

http://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/HEIDENHAIN/HEIDENHAIN5.JPGhttp://aasansor.ir/images/product/3_type_of_parts/9_otherparts/encoder/HEIDENHAIN/HEIDENHAIN4%20.JPG

 

 

 

  • معرفی

  • گواهی استاندارد

  • مشخصات فنی

  • درباره