سوالات متداوال در زمینه آسانسور:

پاسخ به تمامی سوالات فنی در رابطه با آسانسور

 

 سوال :

چگونگی تعویض روغن در موتور های الکمپ؟

 

 

پاسخ:

جهت تخلیه نیز روی موتور یک درپوش تعبیه شده است که بهتر است درپوش را باز کنید. یک پیچ در زیر موتور (زیر فلکه فلایویل) تعبیه شده است با باز کردن آن پیچ و خالی کردن روغن درون ظرف تخلیه انجام می شود. پس از آن پیچ را کامل محکم نمایید. حال از داخل درپوش بالای موتور روغن را توسط قیف وارد موتور نمایید. توجه داشته باشید در اکثر مواقع (بسته به موتور) میزان 3 لیتر و نیم روغن داخل موتور بریزید در صورت وارد کردن بیش از حد روغن به موتور احتمال سرازیر شدن روغن و از آن مهمتر آسیب به موتور خواهد شد.سوال:

بهترین وقت اقدام برای استاندارد آسانسور چه زمانیست؟

 

پاسخ:

سلام شما باید توسط شرکتهای عضو سندیکا اقدام به دریافت استاندارد کنید چون ابتدا آسانسور شما باید قرارداد سرویس یکساله را داشته باشد تا بعد اقدامات بعدی برای استاندارد صورت بگیرد و اینکه خرابی های زیاد شما بستگی دارد که چه مواردی باشد و نمی شود هر خرابی را دلیل بر غیر استاندارد بودن آسانسور دانستسوال:


سرویسهای دوره ای ماهی یکبار انجام میشود این فاصله مناسب میباشد؟

3-موتور آسانسور به چه سرویسهایی نیاز دارد؟

4- گیربکس این آسانسور در چه مدت زمانی نیاز به تعویض و بازدید روغن دارد؟و از چه نوع روغنی استفاده شود؟

با تشکر

 

 

پاسخ:

سلام. پیشنهاد می گردد با هزینه ای مناسب و تا زمانی که سرویسکار قابل در شهر شما شروع به کارکند رأسا اقدام به سرویس ننمایید. چرا که این کار نیاز به تجربه خاصی دارد که یک برقکار صنعتی این تجربه را ندارد. با اینحال پاسخ سوالات شما به شرح ذیل عنوان می گردد:

1ـ در سرویس آسانسور سیم بکسلها، کرپی ها، قلاب سربکسل، روغن دانها، قفلی های درب طبقات، موتور سر درب کابین آسانسور، شاستی های طبقات و کابین، سیم کشی ها، فن کابین، سرعت بسته و باز شدن دربها و ... بررسی می گردد.

2ـ سرویس دوره ای با توجه به حجم استفاده از آسانسور قابل تعریف می باشد و عموما یکبار در ماه عرف می باشد و مطابق با آن قرار داد منعقد می گردد. برای ساعات غیر عرف هم با توافق طرفین مبلغ مشخصی لحاظ می گردد.

3ـ موتور آسانسور در شرایط نرمال نیاز به سرویس خاصی ندارد و فقط روغن گیربکس آن چک می گردد.

4ـ چنانچه موتور مناسبی با توجه به ظرفیت و ترافیک انتخاب گردد گیربکس موتور در موارد خیلی نادری دچار مشکل می گردد و تا زمان عمر مفید موتور مشکلی نخواهد داشت. 

سوال:

سلام: میخواستم بدونم عمر مفید موتور ام اف ۴۸ با استارت بالا یعنی از ۸ ساعت بدون وقفه کار کند چند سال میباشد. با تشکر

 

پاسخ:

برای موتورها نمی توان عمر مفیدی تعریف کرد چرا که بستگی به نحوه استفاده و میزان استفاده از آن دارد
ولی برای چنین استفاده ای تا ۱۰ سال به راحتی قابل پیش بینی می باشد.

 

پاسخ:

نمی شود عمر مفیدی برای موتور ارزیابی کرد. موارد مختلفی می تواند باعث کاهش طول عمر موتور شود اگر موتور درست نصب نگردد یا واسکازین به موقع تعویض نشود و .... حتی محوطه موتور خانه هم از قبیل گردوغبار و.... می تواند روی عمر موتور تاثیر زیادی داشته باشدسوال:

با سلام
لطفا بفرمایید مشکل اینکه اسانسور به صورت حالتی وسط راه ایست والارم وبا خاموش روشن کردن تابلو خطا پاک و راه اندازی میشه چیست آیا سرما رو تابلو تاثیر داره .تشکر

 

پاسخ"

سلام سری استپ آسانسور شما مشکل دارد. لطفا از سرویسکار خود بخواهید تا تمام شالترها و قفلی درب طبقات و دوشاخ درب طبقات و استپ های اضطراری را بررسی نماید.سوال:

با سلام و خسته نباشید و تشکر از سیستم جالبتون

من سوالی داشتم در مورد آسانسور ساختمانمان

ساختمان ما حدود 6 سال است که ساخته شده است و به تازگی با شرکتی قرار داد بسته ایم که بعد از ماه سوم که برای سرویس آمده بودند به ما اعلام کرد که سیم کشی کنتاکتور دربهای شما اتصالی کرده است و باید تعویض شود و باید هزینه آنرا بپردازید. حالا سوال من اینجا هست که مگر میشود که به یکباره سیم کشی ما به یکباره اتصالی کند؟

 

 

پاسخ:

سلام دوست عزیز شما لطف دارید، احتمال اتصالی همیشه وجود دارد ولی اینکه قبل از ورود سرویسکاران به ساختمان شما مشکلی از قبیل عدم حرکت آسانسور داشته اید یا خیر؟ اگر آسانسور جرکت نمی کرده خوب حق با سرویسکار شما می باشد آن هم البته ایشون باید بررسی کنند که اتصالی از کجا است و این را ایشان باید تشخیص دهند این اتصالی از کدام طبقه است و اینکه کنتاکت دربهای شما سالم است یا خیر شاید اتصالی از خود کنتاکت ها باشد یا اگر درب شما لولایی است احتمال اتصالی از داخل قفل درب باشد. حالا برگردیم به قسمت دوم جواب و اینکه آسانسور شما حرکت می کرده و سرویس کار وارد ساختمان شده است و از همان موقع خراب شده است خوب این متاسفانه از انتخاب اشتباه شما در انتخاب سرویسکار است