مدتهاست که هر روز در اخبار حوادث با موضوع مهم و تاثر بر انگیز "سقوط آسانسور" مواجه می شویم. متاسفانه در پاره ای از موارد سقوط آسانسور منجر به صدمه و حتی مرگمسافرینآسانسور همراه است.
دریافت گواهینامه استاندارد نصب اسانسوراز سالهای 1376-1377 به صورت اجباری در آمد و شهرداری ها صدور پایان کار ساختمانها را منوط به اخذ گواهینامه سلامت نصب آسانسورو قطعات آن توسط مالکین ساختمانها نمودند.
اما قبل از آن دهها هزار اسانسور در سراسر ایران نصب شده، و هنوز هم در حال سرویس دهی می باشد و معلوم نیست این آسانسورها به چه صورتی کنترل و مسئله استانداردسازی آنها رعایت می شود؟
دو سه سال قبل یکی از مسئولین صنعت آسانسور ایران اعلام کرد:
حدودچهل هزار دستگاه اسانسور وجود دارد که بازرسی نشده است،و بروز نواقص و حوادث در این آسانسورها که بعضا" فاقد ایمنی های لازم نیز می باشند، زیاد است.
از سویی عدم سرویس و نگهداری مناسب آسانسورها نیز یکی دیگر از دلایل نزدیکی آسانسورها به مرز خطر می باشد.
بسیاری از ساختمانها برای کاهش هزینه سالیانه نگهداری اسانسوریا اسانسورهای خود، از شرکتها یا افرادی استفاده می کنند که قیمتهای پائینی برای نگهداری اسانسور پیشنهاد نموده اند، اینگونه شرکتها و افراد نیز برای جلوگیری از ضرر و رسیدن به سود ناچارند برای کاهش هزینه های خرید لوازم یدکی و تجهیزات، گرایش به سمت اجناس ارزان و بی کیفیت و غیر استاندارد داشته باشند و این آغاز زنگ خطر برای آسانسور می باشد.
ضمن اینکه یکی از معضلات مهم آسانسورهای قدیمی، دانش فنی تولید آنهاست که مربوط به دهه های پیشین بوده و با استانداردهای ملی اسانسور 6303.1 که منشعب ازاستاندارد اروپاییEN81  بوده و در ایران سابقه ای در حدود 15 الی 16 سال بیشتر ندارد، همخوانی نداشته و خود به پیچیدگی موضوع می افزاید.
در حال حاضر در پایتخت حدود هشت شرکت مجاز در امر بازرسی و استاندارد اسانسور فعال هستند و در مقابل چیزی حدود سیصد و بیست شرکت آسانسوری مجاز و دارای پروانه مشغول بکار می باشند، و در کنار این 320 شرکت، چندین برابر شرکتهای فاقد پروانه فعالیت می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 استاندارد آسانسور, گرفتن استاندارد آسانسور, پروانه طراحی و مونتاژ آسانسور, شرکت دارنده پروانه و طراحی آسانسور, اخذ گواهی استاندارد آسانسور, گرفتن استاندارد ادواری آسانسور, بازرسی آسانسور, شرکت بازرسی آسانسور, چک لیست بازرسی آسانسور, بازرس آسانسور, بازرس اداره استاندارد آسانسور, بازرسی ادواری آسانسور, اداره استاندارد, نقشه و محاسبات استاندارد آسانسور, ادراه استاندارد آسانسور, استاندارد دوره ای آسانسور, بازرسی دوره ای آسانسور, بازرسی ایمنی آسانسور, اخذ استاندارد ادواری آسانسور, ثبت نام استاندارد آسانسور, سایت بازرسی استاندارد آسانسور, محاسبات آسانسور, انجام محاسبات آسانسور, نقشه آسانسور کششی, نقشه آسانسور گرلس, نقشه آسانسور روملس, نقشه آسانسور ام آرال, نقشه آسانسور mrl, نقشه آسانسور هیدرولیک, نقشه سانسور خانگی, نقشه آسانسور شیشه ای, نقشه سانسور مونشارژ, نقشه آسانسور تخت بر, نقشه آسانسور بیمارستانی, نقشه آسانسور چیست, نقشه آسانسور باربر, نقشه آسانسور مسافربر, نقشه آسانسور کارگاهی, نقشه آسانسور گیرلس, نقشه آسانسور بدون موتور خانه, نقشه آسانسور باری, نقشه آسانسور غذا بر, نقشه آسانسور هوم لیفت, نقشه آسانسور Home lift, نقشه آسانسور, نقشه آسانسور لیفتراکی, بازرسی اجباری و اداواری آسانسور, چک لیست بازرسی آسانسور